Haber

Nijerya’da kaçırılan 4 kız fidye için serbest bırakıldı

Nijerya’nın Kebbi eyaletinde kaçırılan kız öğrencilerden dördü, fidye karşılığında yaklaşık iki yıl sonra serbest bırakıldı.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, 17 Haziran’da eyaletin Birnin Yauri semtindeki Federal Kız Koleji’nden silahlı kişilerce kaçırılan dört öğrenci fidye karşılığında serbest bırakıldı.

Kaçırılan öğrencilerin aile sözcüsü Salim Kaoje, yaptığı açıklamada, ormanda 6 gün süren görüşmelerin ardından 4 kız çocuğunun kendilerine teslim edildiğini söyledi.

4 kız çocuğunun mülklerini sattıktan sonra serbest bırakılması için açıklanmayan bir miktar para ödediklerini belirten Kaoje, “Hala 7 çocuğumuz var ve 2 ebeveyni hala onları ormanda serbest bırakmaya çalışıyor. .” dedi.

Kaoje Ocak ayında, kaçırılan öğrencilerin serbest bırakılması için silahlı kişilerle görüşmelere başladıklarını açıklamıştı.

17 Haziran 2021’de Kebbi eyaletinin Birnin Yauri bölgesindeki Federal Kız Koleji’ne silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda 2 polis memuru ve 4 öğretmen şehit oldu, çok sayıda öğrenci kaçırıldı.

Saldırının ardından eyaletteki 7 okulda güvenlik sorunları nedeniyle eğitime ara verildi.

Ülkede fidye ödemesi yasaklandı

Fidye için adam kaçırma yaygın olmasına rağmen, Nijerya’da adam kaçırma ölüm cezasıyla cezalandırılıyor.

Ülkede artan güvenlik sorunlarıyla mücadele kapsamında silahlı kişilere fidye ödenmesi yasaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu